Ivayla Żivkowa Roszak w dorobku ma wiele znakomitych dzieł, ponad 40 wystaw indywidualnych oraz udział w licznych pokazach zbiorowych. Pierwszą wystawę w Polsce zorganizowała w 1999 roku, w Mikołajkach. Zaprezentowała wtedy malarstwo na tkaninie. Powstał „Letni żart”, cykl pejzaży z motywami żeglarskimi, charakteryzujący się ciepłym kolorytem i baśniowym klimatem. Niedługo potem wykonała serię wielkoformatowych prac inspirowanych wspomnieniami z ojczystego kraju („Mój dom”). W tym okresie intensywnie pracowała nad tkaninami artystycznymi (specjalizację z tkaniny i projektowania ubiorów uzyskała w Bułgarii). Stworzyła m.in. monumentalne, przestrzenne „ażury” oraz dekoracyjne tkaniny „witrażowe” wykonane przy użyciu aplikacji i koronek. Wkrótce wróciła także do tworzenia unikatowych sukni (pierwsze sukcesy w tej dziedzinie odniosła w Bułgarii w latach 1990-91). Wieczorowe kreacje, skomponowane z szydełkowych wstawek, koronek i połyskujących materiałów („Ażury” z 2001). zaprezentowały uczennice łomżyńskiego liceum plastycznego na pokazach w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży i w innych miejscach.
Ivayla Zivkowa Roszak od lat uprawia także malarstwo. Zaczynała od autoportretów. Z czasem wizerunki zyskały bardziej uniwersalny charakter z akcentem na stronę duchową i psychologiczną człowieka. Analiza stanów duchowych znalazła odzwierciedlenie w cyklu „Portret kobiety”, a rozwinięcie w „Małych opowieściach”. Obrazy tej serii zaludniają postacie, którym stylizacja nadaje rys nadrealności. Ich pozy oraz zachowanie symbolizują uwalnianie się człowieka z życiowych ograniczeń i wyzwalanie jego duchowości. Kontynuację tych rozważań stanowiły cykle portretów „Sen” i „Przebudzenie”, „Małe opowieści – balans” i „Małe opowieści – podróże”. W połączeniu z serią „Metamorfozy” ilustrują świat indywidualnych emocji, przeżyć i doświadczeń „obudowany” metaforą i filozoficzną refleksją. Autorka otwiera przed widzem swoje wnętrze, wierząc, że uda się jej „obudzić wrażliwość, wyobraźnię i odsłonić głębsze warstwy świadomości”.
Od kilku lat Ivayla Żivkowa Roszak doskonali swoje umiejętności w ceramice artystycznej. W jej pracowni powstają małe formy rzeźbiarskie, ceramiczne obrazy, reliefy i naczynia. Naznaczone indywidualnym stylem prace nasycone są szlachetnym wyrazem, poetycką aurą i metafizyczną głębią.
Artystka chętnie dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z zakresu twórczości plastycznej. Kilkanaście lat temu stworzyła autorski program edukacyjny, który realizuje w ramach „Kursu estetyki i kreatywności”. Pod jej okiem dzieci, młodzież i osoby dorosłe zgłębiają tajniki malarstwa, tkaniny artystycznej i ceramiki.