Poprzednia wystawa darów w Muzeum Północno-Mazowieckim, zatytułowana „Od tamborka do toporka”, prezentowała przedmioty podarowane do zbiorów Działu Etnografii oraz Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Najnowsza „Podarowane Muzeum” jest znacznie obszerniejsza, ponieważ jej autorzy Magdalena Bilewicz, Jerzy Jastrzębski, Alicja Kamieniczna-Adamowska, Karolina Skłodowska, Adam Sokołowski i Wiesława Pawlak pokazują wybór ostatnich darów do wszystkich muzealnych działów, z naciskiem położonym na to, by były to muzealia jak najciekawsze dla różnych odbiorców, w tym miłośników szeroko rozumianej sztuki oraz pasjonatów lokalnej historii.
Unikatowy w skali krajowej Dział Bursztynu, mający najbogatsze zbiory regionalnego bursztynu w Polsce, prezentuje też kopale i bursztyny z całego świata, dary Janusza Fudali, bursztyn bitterfeldzki i bursztyn z Dolomitów oraz globalną mapę żywic kopalnych.
Ze zbiorów Działu Historii będzie można obejrzeć liczne pamiątki związane z wybitnymi mieszkańcami miasta, choćby jego prezydentami Władysławem Świderskim i Janem Rachubką, historyczką i archiwistką Donatą Godlewską oraz artefakty z zakładu fotograficznego Wrzos.
W Dziale Sztuki i Rzemiosła dary układają się zaś w opowieść o estetyce życia – tej kobiecej, z filiżankami, bransoletką i lusterkiem, i tej męskiej, z kuflem, tabakierą i popielniczką. W centrum tej scenografii znajduje się jednak najstarszy i najważniejszy dar, rzeźba Chrystusa z XVI wieku, świadectwo nieprzemijającego piękna i duchowej siły przedmiotu.
Dział Etnografii w zrekonstruowanym wnętrzu pokoju z lat powojennych prezentuje liczne przedmioty codziennego użytku, jak choćby lampy, zegary, naczynia, monidła, hafty i tkaniny. Tu również będzie można obejrzeć prawdziwe perełki, w tym poradnik dla księży rekolekcjonistów z roku 1851 oraz świadectwo pierwszego, powojennego roku szkolnego (trwającego od lutego do lipca 1945 roku): zeszyt łomżyńskiej pierwszoklasistki i elementarz, który jej matka przepisała z drukowanego oryginału do zwykłego zeszytu.
Działy Archeologiczny i Numizmatyczny prezentują znaleziska, monety i ceramikę, pozyskane między innymi podczas ratowniczych badań wykopaliskowych, jak np. bardzo ciekawy skarb 322 monet z Żabikowa (gmina Szumowo).
Galeria Sztuki Współczesnej, świętujący w tym roku 50-lecie istnienia Oddział Muzeum Północno-Mazowieckiego, pokaże liczne prace, podarowane do jej zbiorów przez, między innymi, Maritę Benke-Gajdę, Halinę Eysymont, Jadwigę Barbarę Chylińską, Teresę Adamowską, Grzegorza Gwizdona, Krzysztofa Waśko i Sławomira Zgrzywę, co złoży się na ciekawą wystawę zbiorową, z ceramiką i malarstwem w rolach głównych.
Wernisaż wystawy „Podarowane Muzeum” odbędzie się w piątek 25 kwietnia o godzinie 17:00 i będzie można ją oglądać do 14 września.
tekst: Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży
grafika: Alicja Kamieniczna-Adamowska