Pomysłodawcą i organizatorem konkursu „Postaw na #CzystyPrzekaz” byli: Wydział Edukacji Europejskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Fundacją PZU. Dzięki wygranej, uczennice mogły poznać Brukselę, zarówno jej część zabytkową, jak i najważniejsze instytucje UE: Parlament Europejski, Komisję Europejską oraz Radę Europejską. Wizyta nałożyła się z zakończeniem polskiej prezydencji w Radzie UE.
Pierwszego dnia wszystkich serdecznie przywitano w Stałym Przedstawicielstwie RP w Brukseli, gdzie odbył się brunch, a po nim rozmowa z minister Barbarą Nowacką oraz uroczyste wręczenie dyplomów dla zwycięzców konkursu. Następnie uczniowie udali się do budynku Justus Lipsius na pierwszą z zaplanowanych sesji informacyjnych na temat Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej, przeprowadzonej przez Leszka Jarosza, dawnego korespondenta stacji TVN w Brukseli, a obecnie administratora komunikacji w Radzie UE. Wieczorem uczniowie uczestniczyli w uroczystej gali „Unity” w sali koncertowej Flagey, w trakcie której premierowo wykonano utwory polskiego kompozytora, Aleksandra Dębicza. Solistą koncertu był znany kontratenor – Jakub Józef Orliński.
Drugiego dnia pobytu w Brukseli odbyły się 2 kolejne sesje informacyjne, w tym jedna z udziałem byłego Ambasadora Polski w Nowej Zelandii, Zbigniewa Gniatkowskiego. Uczniowie poznawali w ich trakcie tajniki pracy Komisji Europejskiej. W ramach programu kulturalnego uczennice oglądały arras Małgorzaty Mirgi – Tas w jednym z brukselskich muzeów i zwiedzały wystawę w Domu Historii Europejskiej, która pokazywała nie tylko jasne, ale i trudne momenty naszej europejskiej wspólnoty.
Trzeciego dnia odbyło się zwiedzanie Parlamentu Europejskiego. Można było posłuchać kilka słów na jego temat, zobaczyć salę obrad, zrobić sobie sesję zdjęciową w najbardziej reprezentatywnych miejscach. Potem był czas wolny, który wykorzystano na zwiedzenie Atomium. Jest to ikoniczna konstrukcja, która przedstawia powiększony model kryształu żelaza. Została zbudowana z okazji Wystawy Światowej w 1958 roku. Ten symbol wiary w postęp naukowy i techniczny zrobił na odbiorcach ogromne wrażenie.
Po podsumowującym lunchu, licznych podziękowaniach, grupa – wraz z opiekunami – udała się na lotnisko, by z partnerem konkursu – Polskimi Liniami Lotniczymi LOT bezpiecznie wrócić do Warszawy.
Opiekunem projektu była Jolanta Šimon.
tekst i foto: I LO