- Lata 2014-2020 to będzie ostatni okres, kiedy będziemy mogli liczyć na większe pieniądze z Unii Europejskiej – mówił na spotkaniu Marszałek Jarosław Dworzański. - Korzystając z doświadczeń tej perspektywy finansowej, którą teraz realizujemy, uda nam się Strategię Rozwoju Województwa Podlaskiego znowelizować w taki sposób, byśmy mogli jeszcze lepiej, z jeszcze większym pożytkiem wykorzystywać pieniądze, które zostaną nam przekazane. Strategia jest nam potrzebna, byśmy wiedzieli w którym miejscu się znajdujemy, co udało nam się dotychczas zrobić, jakie popełniliśmy błędy i jakie są nasze oczekiwania na następnych kilka lat - wyjaśniał potrzebę opracowania tego dokumentu Jarosław Dworzański.
Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020 roku to kluczowy dokument programowy, który określa najważniejsze cele oraz kierunki rozwoju regionu. W dokumencie tym określone zostaną kierunki i działania, jakie należy podjąć, aby województwo rozwijało się dynamicznie. Po przeprowadzeniu spotkań eksperci z różnych środowisk rozpoczną prace nad kierunkami rozwoju województwa w pięciu grupach tematycznych. Następnie przygotowane wnioski z poszczególnych obszarów będą poddawane dyskusji na specjalnie organizowanych konferencjach. Po przygotowaniu całego dokumentu specjalnie powołany komitet, w skład którego wejdą przedstawiciele samorządów, administracji rządowej, uczelni wyższych, środowisk przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych, będzie opiniował treści zawarte w Strategii. W kolejnych krokach Zarząd Województwa skieruje dokument do szerokich konsultacji społecznych. Projekt Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego powinien być gotowy w listopadzie br., zaś jego przyjęcie przez Sejmik Województwa planowane jest we wrześniu 2013 r.
Na spotkaniu w PWSIiP zaprezentowano również diagnozę społeczno – gospodarczą stanu województwa. Z analizy wynika, że mocnymi stronami naszego województwa są m.in. czyste, różnorodne oraz mało zmienione działalnością człowieka środowisko przyrodnicze, wizerunek województwa jako regionu ekologicznego, baza miejscowych surowców niezbędnych do rozwoju przemysłu rolno – spożywczego oraz przygraniczne położenie i bliskość chłonnego rynku zbytu aglomeracji warszawskiej. Do słabych stron należy chociażby bardzo słaba dostępność transportowa, bardzo słaba i przestarzała sieć elektroenergetyczna i gazowa, odpływ wykwalifikowanej kadry i niski przyrost naturalny oraz relatywnie niski poziom przedsiębiorczości, a co za tym idzie niska wydajność pracy. Zagrożeniami dla województwa jest przede wszystkim jego marginalizacja wynikająca z utrzymywania się słabej dostępności komunikacyjnej, zamknięcie części linii kolejowych czy zbyt mały wpływ regionu na politykę wobec rolnictwa i obszarów wiejskich. Jako szanse wskazuje się rozwój technologii ICT i możliwość wykorzystania jej w wielu dziedzinach, wzrost popytu na żywność ekologiczną, tradycyjną i regionalną oraz żywność wysokiej jakości, a także wzrost popytu na rynkach wschodnich.
- Ogromnie się cieszę, że spotkanie na temat Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego odbywa się w Łomży, w siedzibie tak dynamicznie rozwijającej się uczelni – mówił Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. - Jeżeli będziemy dbali o rozwój regionu łomżyńskiego, czy suwalskiego i będziemy doceniali również potrzebę rozwoju tych regionów, to również miasto Białystok będzie się rozwijać. Cieszę się, że nie kumuluje się wszystkich działań w samym Białymstoku jako metropolii. Zdajemy sobie sprawę, że powinno ono nadawać ton rozwojowi naszego województwa, ale ona nie wyczerpie możliwości komplementarnego rozwoju całego województwa podlaskiego – mówił Prezydent Mieczysław Czerniawski przekazując na ręce Marszałka Jarosława Dworzańskiego materiał opisujący główne priorytety rozwoju Łomży w latach 2014-2020.
Zdaniem władz naszego miasta, rozwój innowacyjności, wspieranie przedsiębiorczości i wzrost zatrudnienia pracowników miałby się odbyć m.in. poprzez rozwój podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej, rozwój Łomżyńskiego Parku Przemysłowego, pozyskiwanie nowych terenów inwestycyjnych i wsparcie inwestorów zewnętrznych i wewnętrznych we współpracy z PAIiIZ-em. Do większej ochrony środowiska naturalnego miałoby się przyczynić wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej w kongregacji z wykorzystaniem biomasy jako paliwa, co wiązałoby się z przebudową i modernizacją systemu przesyłu energii cieplnej na terenie miasta w celu redukcji strat na przesyle energii cieplnej oraz oszczędności energii pierwotnej w paliwie. Ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz ochronę wód i powietrza władze Łomży chcą osiągnąć również poprzez przebudowę ciągów technologicznych oczyszczalni ścieków polegającą na zwiększeniu wydajności oczyszczalni oraz rozwój uzyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Rozwój i promowanie ekologicznego transportu miejskiego, budowa systemu parkingów samochodowych, wdrożenie elektronicznej karty zintegrowanej dla usług miejskich, rozbudowa systemu płatności za przejazdy komunikacją miejską oraz budowa pętli autobusowych i powiązanie komunikacji międzymiastowej z komunikacją miejską, taksówkową i rowerową miałby się przyczynić do rozwoju zrównoważonego transportu. Poprawa jakości życia w mieście w obszarze społecznym i infrastrukturalnym wiązałaby się głównie z budową obwodnicy miasta Łomża i remontem ulicy Wojska Polskiego, budową Miejskiego Centrum Handlowo – Komunikacyjnego na terenach PKS, rewitalizacją centrum miasta oraz innych obszarów zdegradowanych w ujęciu tkanki społecznej i przedsięwzięć infrastrukturalnych. Do osiągnięcia tego celu przyczyniłoby się również wyznaczenie kierunków urbanistycznego rozwoju miasta oraz budowa i przebudowa sieci wodociągowo – kanalizacyjnych.
Realizacja tych celów, w ocenie Prezydenta Łomży, przyczyniłaby się do powstania terenów dla inwestorów w atrakcyjnej części miasta na terenach dobrze uzbrojonych i zurbanizowanych. Spowodowałby to wzrost liczby podmiotów gospodarczych i liczby miejsc pracy w podmiotach gospodarczych, a co za tym idzie wzrosłoby zatrudnienie, spadło bezrobocie i zostałby zahamowany spadek liczby mieszkańców miasta. Ponadto poprawie uległaby estetyka i ład przestrzenny w sferze centralnej miasta, komunikacja oraz wzrosłoby bezpieczeństwo.
Spotkanie konsultacyjne w procesie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020 zakończyła dyskusja na temat tego dokumentu i specyfiki problemów, z jakimi zmagają się poszczególne środowiska w naszej części województwa.
Osoby chcące podzielić się swoimi przemyśleniami na temat rozwoju i przyszłości województwa podlaskiego mogą pisać do Urzędu Marszałkowskiego na adres strategia2020@wrotapodlasia.pl.