Przygotowania do jubileuszu będą długofalowe. Uroczystą Galę planowaną na czerwiec 2014 roku poprzedzą konferencje, sympozja i warsztaty. Szkoła planuje wznowić monografię, wydaną na jej 380-lecie pod kierunkiem prof. Henryka Samsonowicza, chce wydać album pamiątkowy ze zdjęciami oraz okolicznościowy medal. - W planach mamy również wznowienie serii pocztówek z wielkimi profesorami naszej szkoły, można poszerzyć ich poczet – podkreśla wicedyrektor Jolanta Szabuńko. Pomysły na uczczenie rocznicy zgłaszają też uczniowe, wśrod nich na uwagę zasługuje „kapsuła czasu”. Absolwenci zaś proponują stworzenie specjalnego portalu, który będzie śledził ich losy po ukończeniu I LO.
Ze zbliżającym się jubileuszem 400-lecia szkoły wiążą się również plany remontowe. Pierwszy „ogólniak” ma już niemal 200 nowych okien i odnowioną salę gimnastyczną, trwa natomiast remont auli. - Przed nami jeszcze odwodnienie szkoły od strony ul. Bernatowicza, remont elewacji budynku i zagospodarowanie dziedzińca, na którym ma powstać ogród z ławeczkami – wylicza dyrektor I LO, Jerzy Łuba.
Pierwszą publiczną szkołę w Łomży otwarto 5 września 1614 roku jako kolegium jezuickie. -Powodem do wielkiej dumy jest utrzymanie, pomimo wielu dramatycznych wydarzeń historycznych, ciągłości jej nauczania do dziś – mówi dyrektor i opowiada o „skarbach” szkoły. W muzeum placówki znajduje się jeszcze przedwojenny sztandar, ufundowany przez społeczność miasta (1927r.). Przetrwał wojenną zawieruchę zakopany w ziemi. Teraz ścisła replika sztandaru służy działającemu przy I LO Publicznemu Gimnazjum nr 6. Jolanta Szabuńko wspomina niezwykłą historię związaną z tablicą poświęconą uczniom, którzy polegli w wojnie polsko-sowieckiej. - Tablicę znaliśmy tylko z fotografii, stworzyliśmy jej replikę i przed nią odbyły się uroczystości. Ale niespodziewanie, kilkanaście lat temu, podczas adaptacyjnych prac strychu na sale lekcyjne, znaleźliśmy oryginał – opowiada. Nie ma wątpliwości, że chlubna i niezwykła historia szkoły, jej nauczycieli i absolwentów zobowiązuje do godnego uczczenia jubileuszu. Na obchody zostaną zaproszeni przedstawiciele najstarszych szkół w Polsce. Delegacja I LO im. Tadeusza Kościuszki spotkała się z nimi w grudniu 1973 roku, kiedy to najbardziej wiekowe placówki w kraju zostały uhonorowane Medalem Pamiątkowym Komisji Edukacji Narodowej za działalność oświatowo-wychowawczą.
Obchody 400-lecia Szkoły Średniej Ogólnokształcącej w Łomży wpiszą się w przygotowania do uroczystych obchodów zbliżającego się 600-lecia nadania Łomży praw miejskich.