Dziecko ma prawo do wiedzy, do wiedzy o zagrożeniach płynących z otaczającego je świata. Tę wiedzę dzieci miały przekazywaną na zajęciach. Przedszkole jest pierwszą instytucją, w której dziecko nabywa kompetencje społeczne. W atmosferze spokoju i akceptacji poznaje własne prawa i reguły życia w grupie. Uczy się poszanowania praw innych i radzenia sobie w sytuacjach naruszania praw własnych.
Korczakowskie prawa dziecka są aktualne do dziś. Przede wszystkim dziecko ma prawo do dnia dzisiejszego, dziecko żyje teraźniejszością, bieżącą chwilą i to liczy się najbardziej. Wszystko co było w przeszłości czy dopiero ma nadejść, nie jest dla niego tak ważne.
Świadczył o tym głośny doping kolegom rywalizującym ze sobą w zmaganiach sportowych. Dzieci mocno przeżywały obecną chwilę, to co ich czekało w tym dniu w przedszkolu.
Warto pamiętać o słowach Janusz Korczaka patrząc na najmłodszych: „Dla jutra lekceważy się to, co dziś cieszy, smuci, dziwi, gniewa, zajmuje. Dla jutra, którego nie rozumie (…) kradnie się lata życia”.
tekst i foto: PP 9