Akcja rozpoczęła się w 1986 roku, kiedy to austriaccy skauci prowadzili działania charytatywne na rzecz niepełnosprawnych dzieci. Akcja nosiła nazwę ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Od tamtej pory każdego roku młoda osoba wybrana przez ORF odbiera Światło z Groty Narodzenia w Betlejem, które do Polski jest przekazywane przez Wiedeń, dalej z Polski do Rosji, na Litwę, Ukrainę, Białoruś, Niemcy, również do Danii. Betlejemskie Światełko Pokoju to przede wszystkim symbol wzajemnego zrozumienia ludzi i narodów, to znak nadziei, życia bez konfliktów. Podczas uroczystości przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju ogłoszono wyniki konkursu Zaczarowane Święta po Kurpiowsku.
– Święta to choinka, a choinka to zabawki. My ogłosiliśmy w listopadzie konkurs na zabawkę świąteczną. Wpłynęło ponad 150 prac i za chwilę strażacy powieszą na choince miejskiej te najbardziej trwałe – powiedziała hm. Dorota Górska, komendant hufca ZHP.
W Łomży organizacją Betlejemskiego Światełka Pokoju od początku zajmuje się właśnie Związek Harcerstwa Polskiego.
– Przede wszystkim chciałem harcerzom pogratulować tego, że tak wspaniale kontynuujecie tę piękną ideę. Chciałbym, aby do każdego domu dotarło te Betlejemskie Światełko Pokoju. – mówił Mieczysław Czerniawski, Prezydent Łomży – Chciałbym życzyć Wam wesołych, pogodnych świąt Bożego Narodzenia, szczęśliwego Nowego Roku, aby spełniły się wasze marzenia i oczekiwania, aby przyszły rok 2013 będzie jeszcze wspanialszy.
Na zakończenie uroczystości zawiązano krąg przyjaźni i odśpiewano harcerską pieśń: „Bratnie słowo sobie dajem, że pomagać będziem wzajem. Druh – druhowi, druhnie Druh. Hasło znaj: Czuj Duch!”. Po uroczystości na Starym Rynku odbyło się spotkanie wigilijne w Domu Harcerza przy ul. Polowej 11A w Łomży, podczas którego można było wysłuchać również opowieści o małym Jezusku w gwarze podhalańskiej.
tekst i foto: dh Paweł Dąbrowski - dziennikarz obywatelski