- Domek Pastora, to zabytkowy budynek, który wkrótce stanie się obiektem wielofunkcyjnym. Wymaga gruntownego remontu i przystosowania do funkcji biznesowej, kulturoznawczej i turystycznej - mówił Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Podziękował wicemarszałkowi województwa za popieranie działań zmierzających do rozwoju miasta.
- Cieszę się, że budynek zostanie gruntownie wyremontowany, że powstanie w nim Centrum Informacji Turystycznej w prawdziwego zdarzenia, że będzie on służył kulturze i stanowił dobre zaplecze dla imprez odbywających się na muszli koncertowej – mówił podczas spotkania członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek. Przyznał, że sfinalizowanie remontu obiektu jest dla niego istotne z przyczyn również osobistych. - Jestem parafianinem kościoła Ojców Kapucynów, tak więc Domek Pastora wkomponowuje się w mój życiorys – przyznał wicemarszałek. Obecnych na spotkaniu dziennikarzy poinformował, że remont jest czwartym projektem Miasta Łomża, finansowanym w ramach działania 3.1. RPO WP, tj. Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Wcześniej Miasto sięgało po środki na modernizację stadionu miejskiego, budowę pływalni i nadnarwiańskich bulwarów. - Dodając rozbudowę i modernizację parku i dworku Lutosławskich w Drozdowie, jest to już piąty projekt w ramach osi trzeciej RPO w tym regionie – podkreślał Jacek Piorunek. Projekt „Domek Pastora – centrum aktywności turystycznej i kulturalnej” jest jednocześnie 55 przedsięwzięciem realizowanym w mieście Łomża w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, przez samorząd, ale też inne podmioty. - Ogólna wartość tych projektów sięga 280 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO wynosi 160 mln zł – wyliczał Jacek Piorunek.
Prace remontowe Domku Pastora obejmą m.in.: renowację dachu, remont elewacji i prace wokół budynku, wykonanie szybu windowego, montaż windy i podjazdu dla osób niepełnosprawnych, wykonanie parkingu, dojazdu i chodników. Zostaną wymienione instalacje: elektryczna i wodno-kanalizacyjna, wykonany kominek i piec kaflowy wewnątrz Domku Pastora, a w końcowym etapie zostaną zakupione meble i projektory filmowe.
Wewnątrz Domu Pastora zostanie urządzona sala konferencyjna, w której będą mogły odbywać się spotkania motywacyjne, szkolenia biznesowe oraz warsztaty upowszechniające umiejętności reprezentowane przez np. przedstawicieli ginących zawodów regionu. Placówka ma zajmować się też organizacją zielonych szkół i warsztatów dla studentów, przygotowywać warsztaty fotograficzne i wycieczki szlakiem tematycznym. Projekt zakłada również zakup pięciu infomatów wraz z komputerem i skanerem. Na terenie miasta zainstalowanych będzie 5 paneli LCD w najatrakcyjniejszych punktach związanych z obsługą i ruchem turystycznym.