Szkoły podstawowe pozostaną na poziomie organizacyjnym z roku ubiegłego. Jedynie Szkoła Podstawowa Nr 9 uruchomi jedna klasę mniej, a Szkoła Podstawowa Nr 4 zwiększyła nabór o jedną klasę. Z pewnością na sytuację szkół podstawowych pozytywnie wpływa uruchomienie w ich strukturze 16 oddziałów przedszkolnych.
Skutki niżu demograficznego najbardziej odczuwalne są w gimnazjach. Ustabilizowana jest sytuacja w Gimnazjum Nr 1, Nr 6 i Nr 8. W Gimnazjum Nr 8 liczba klas pierwszych nawet wzrosła w stosunku do roku ubiegłego. Stopień organizacyjny zmniejsza się natomiast w Gimnazjach Nr 2 i 3.
W I, II i III LO nabór jest stabilny, bez zmian w stosunku do roku poprzedniego. Spadki liczby klas pierwszych zanotowały natomiast Zespoły Szkół Zawodowych. Wg. obecnie posiadanych informacji: ZSTiO nr 4 – mniej o jedną klasę, ZSMiO nr 5 – mniej o dwie klasy, ZSEiO nr 6 – mniej o jedna klasę, ZSWiO nr 7 – mniej o trzy klasy, ZSDiG – mniej o dwie klasy.
Niż demograficzny nie ma natomiast wpływu na sytuację w samorządowych przedszkolach. Liczba dzieci objętych opieka przedszkolną szybko rośnie. Jest to skutek zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do przepisów dotyczących obowiązku szkolnego, rocznego przygotowania przedszkolnego oraz zapewnienia do roku 2017 miejsc w przedszkolach dla wszystkich trzy- i czterolatków. W ciągu następnych kilku lat liczba przedszkolaków powinna więc systematycznie rosnąć.
Obecnie trudno jest mówić o zatrudnieniu nauczycieli w poszczególnych placówkach. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne będą po analizie danych z SIO na podstawie meldunków szkół składanych do 10 i 30 września. Dzisiaj wiadomo, że stosunek pracy zostanie rozwiązany na podstawie art. 20 KN z 4 nauczycielami łomżyńskich szkół. Zmiany w zatrudnieniu nastąpią również poprzez nieprzedłużenie umów zawartych na czas określony lub poprzez obniżenie na wniosek nauczyciela tygodniowego wymiaru liczby godzin.