Krótki materiał filmowy jest zwiastunem filmu dokumentalnego, który Marek Lechowicz realizuje w związku ze zbliżającą się (w listopadzie 2014 roku) 70. rocznicą przybycia dzieci polskich zesłańców do Nowej Zelandii. Właśnie to państwo dało schronienie i stało się drugą ojczyzną 733 dzieci, które przeżyły zsyłkę na Sybir wraz ze swoimi rodzinami, a potem, wskutek wojennej tułaczki, trafiły do portu Wellington. Większość tych dzieci straciła swoich najbliższych i do tej pory nie odwiedziła rodzinnych stron. Warto podkreślić, że ci mali wówczas zesłańcy mają obecnie od siedemdziesięciu do nawet dziewięćdziesięciu lat. Mimo braku kontaktu ze swoim krajem, posługują się płynną, piękną polszczyzną. Marek Lechowicz, wraz z Michałem Chojakiem, operatorem TVP, odwiedzili Nową Zelandię. Zarejestrowali wzruszające wspomnienia "dzieci Sybiru". Odnaleźli też pochodzącą z Łomży Janinę Różycką. Z tych materiałów powstanie film dokumentalny.
Zwiastun filmu "Człowieczy los" zostanie pokazany w TVP Polonia w najbliższy wtorek 18 lutego o godz. 22.00. Po materiale filmowym o losach polskich Sybiraków opowiedzą na antenie telewizji Marek Lechowicz oraz Aneta Hoffman, prezes Fundacji Kresy Historii. Więcej informacji o filmie na stronie Podlaskiego Regionalnego Funduszu Filmowego www.prff.pl.
9 lutego w warszawskim Domu Kultury Świt, podczas spotkania poświęconego zesłańcom, produkcję obejrzał m.in. Jerzy Hoffman, zesłaniec Sybiru. Po emisji z życzliwością wypowiadał się o filmowym pomyśle Marka Lechowicza. Autor filmu rozmawiał z Jerzym Hoffmanem o tym, czy zechciałby objąć projekt opieką artystyczną. Reżyser zaprosił Marka Lechowicza na rozmowę w tej sprawie.