- Gratuluję i serdecznie dziękuję tej piątce, która reprezentuje różne dziedziny kultury, dziekuję i proszę o więcej - mówił do wyróżnionych kulturalną nagrodą Prezydenta Miasta Łomży Mieczysław Czerniawski. - Kultura jest niezwykle bogata, dlatego wierzę, że w najbliższym czasie na pewno znajdą Państwo nowe jej warstwy, które spróbujecie odkrywać. Prezydent Łomży zapewnił, że dumni z dokonań nagrodzonych są mieszkańcy Łomży. - Bo w Łomży mamy bazę, ale przede wszystkim mamy pasjonatów, którzy, nie szczędząc czasu rodzinnego i osobistego, potrafią wzbogacać dorobek miasta - mówił Prezydent Mieczysław Czerniawski.
Prezentacje laureatów nagrody Prezydenta Miasta Łomży za szczególne osiągniecia w dziedzinie kultury
Prof. Adam Czesław Dobroński:
- historyk, regionalista, literat, obserwator rzeczywistości, członek wielu towarzystw naukowych i regionalnych, wśród nich Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, konsultant historyczny niezliczonych wydawnictw, twórczo uczestniczy w życiu kulturalnym regionu, popularyzator dziejów ojczystych, zwłaszcza obszarów obecnego województwa podlaskiego i Mazowsza Północno-Wschodniego, w tym głównie mazowieckiej Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Jego praca naukowo- badawcza nad przeszłością Łomży i Ziemi Łomżyńskiej zaowocowała publikacjami, których wartości nie sposób przecenić: „Łomża w latach 1866-1918, będąca kontynuacją monografii naszego miasta, autorstwa Donaty Godlewskiej, „Łomżyńska Alma Mater”, „Łomżyńskie w dziejach Polski”, „Gimnazjum męskie w Łomży”, „Archiwalia Łomżyńskie”, „Łomżyńskie korzenie Bohdana Winiarskiego” i najnowsze dzieło „Miasta województwa podlaskiego”, w którym Łomża zajmuje poczesne miejsce. Pomysłodawca i przewodniczący jury w dorocznym konkursie na prace dyplomową o tematyce łomżyńskiej. Uhonorowany najwyższym zaszczytem, jakim dysponuje TPZŁ - godnością Honorowego Członka Towarzystwa. Do nagrody Prezydenta Miasta Łomży zgłoszony został przez prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Zygmunta Zdanowicza.
Bogumiła Urszula Wierzchowska-Gosk:
- organizatorka wydarzeń kulturalnych w Parafii pw. Krzyża św. w Łomży: Festynu Rodzinnego z Mlekovitą, Festynu na św. Krzysztofa,
Orszaku Trzech Króli, pomysłodawczyni i organizatorka Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod Kapelusza”. Aktywna, dynamiczna, uśmiechnięta, otwarta - potrafi skupiać wokół siebie setki dzieci, młodzieży i dorosłych a także znane osobowości ze świata artystycznego: aktorów i piosenkarzy, czym podnosi rangę wydarzeń. W sposób atrakcyjny organizuje czas szczególnie podczas ferii i wakacji. Od lat prowadzi w Parafii Dziecięcą Grupę Teatralną „Bez nazwy”. Aktorka Teatru Lalki i Aktora, znana z wielu wcieleń bajkowych postaci. Do nagrody Prezydenta Miasta Łomży została zgłoszona przez proboszcza parafii Krzyża św. w Łomży ks. Andrzeja Godlewskiego.
Mirosław Andrzej Korona:
- organizator wielu konkursów, przesłuchań, warsztatów na szczeblu regionalnym i makroregionalnym m.in.: Ogólnopolskich Warsztatów Muzycznych. Tworzy szkołę przyjazną uczniom i to nie tylko poprzez oczekiwaną od zawsze modernizację siedziby, ale także, a nawet przede wszystkim poprzez wytwarzanie atmosfery sprzyjającej rozwojowi muzycznych talentów. Przeobraził ją w niezwykle otwartą na współpracę z Miastem i Filharmonią Kameralną im. W. Lutosławskiego, czego efektem są m.in. wspólne koncerty uczniów z łomżyńskimi filharmonikami. Absolwenci szkoły, którą kieruje w stu procentach dostają się na wyższe studia muzyczne. Od 7 lat jest dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Do nagrody Prezydenta Miasta Łomży został zgłoszony przez dyrektora Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego Jana Miłosza Zarzyckiego.
Stanisław Witold Kędzielawski:
- artysta malarz i grafik, w swoim dorobku ma dziesiątki rysunków, obrazów, plakatów i ilustracji książkowych, aranżacji wystaw, charakteryzujących się bogactwem pomysłów i perfekcją wykonania. Wielokrotnie wystawiał swoje prace indywidualnie i na pokazach zbiorowych w Łomży, Ostrołęce, Białymstoku i Warszawie. Współpracuje m.in. ze Społecznym Stowarzyszeniem Prasoznawczym „Stopka”, MDK- DŚT, Muzeum Północno - Mazowieckim i łomżyńskimi szkołami, społecznie wspiera wiele inicjatyw kulturalnych. Od 2003r. pełni funkcję komisarza Międzynarodowych Plenerów Plastycznych, organizowanych przez Stopkę. Z powodzenie od ponad 20 lat naucza rysunku i grafiki w łomżyńskim Liceum Plastycznym. W 2011 r odznaczony został brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Do nagrody Prezydenta Miasta Łomży został zgłoszony przez dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży Jerzego Jastrzębskiego i prezesa Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” Stanisława Zagórskiego.
Płk Ludwik Zalewski:
- alfa i omega w dziedzinie wojskowości, militariów i historii, inicjator i współtwórca Muzeum Fortecznego w Piątnicy, z kolekcją militariów od potopu szwedzkiego do II wojny światowej. Gromadzi, pielęgnuje muzealne eksponaty, zna ich przeszłość. Jest przewodnikiem po Muzeum, a także po fortach w Piątnicy i obiektach militarnych Ziemi Łomżyńskiej. Pod jego redakcją w 2013r została wydana książka „Obiekty obronne Ziemi Łomżyńskiej”, a w tym roku ukazał się komplet okolicznościowych widokówek o podobnym tytule. Prezes Stowarzyszenia „Klub Fort”, organizator wielu wydarzeń : samorządowych zawodów strzeleckich, spotkań historyczno- militarnych, pikników , rekonstrukcji. Do nagrody Prezydenta Miasta Łomży został zgłoszony przez wiceprezesa Klubu Fort Ryszarda Matuszewskiego.