SZLAK WODNY KRÓLA STEFANA BATOREGO

Strona główna » Miasto » Turystyka » Szlak Wodny im.Króla Stefana Batorego
„Rzeki źródłem czystej wody, miejscem pracy i wypoczynku”

SZLAK WODNY KRÓLA STEFANA BATOREGO

WISŁA – KANAŁ ŻERAŃSKI – ZBIORNIK ZEGRZYŃSKI - NAREW - BIEBRZA – KANAŁ AUGUSTOWSKI (NIEMEN)
(Turystyka, rekreacja, wypoczynek)

Na początku XXI wieku Wisła wraz z głównymi rzekami dorzecza należy do najbardziej zaniedbanych turystycznie rzek Europy. Nie ma w żadnym kraju sąsiadującym z Polską takiej sytuacji aby główne rzeki nie były wykorzystane dla żeglugi turystycznej oraz towarowej.
Wisła wraz z innymi polskimi rzekami stanowią olbrzymie źródło bogactwa, które rozsądnie spożytkowane powinno służyć rozwojowi gospodarczemu miast, gmin, regionów oraz kraju.
Korzystny kierunek biegu Wisły oraz Narwi umożliwia połączenie niewykorzystanych atrakcyjnych turystycznie i wypoczynkowo terenów z obszarami aglomeracji miejskich odczuwających brak właściwej bazy turystyczno – rekreacyjnej.
Narodowy Program Rozwoju na lata 2007 – 2013 stwarza olbrzymią szansę na nadrobienie zaniedbań, na ożywienie gospodarcze terenów położonych wzdłuż Wisły i innych rzek polskich.
Mieszkańcy Warszawskiej Aglomeracji Miejskiej są coraz bardziej zainteresowani spędzaniem wolnego czasu przy pomocy turystyki, sportu i rekreacji. Potrzeby te można zaspokoić przez uruchomienie turystyki wodnej na Wiśle oraz głównych rzekach polskich. Centralne położenie Warszawskiego Węzła Wodnego pozwala na stworzenie wodnych szlaków turystycznych wzdłuż głównych rzek i kanałów.
Powierzona Polsce organizacja Mistrzostw Europy w piłce nożnej  EURO-2012 stwarza nowe możliwości rozwoju turystyki i rekreacji w różnych rejonach Polski.
Jednym z bardziej atrakcyjnych rejonów Polski, nie w pełni wykorzystanym na cele turystyczno – rekreacyjne są rejony położone, wzdłuż  rzek Narwi, Biebrzy, Kanału Augustowskiego aż do granicy Państwa Polskiego.
Celem niniejszego projektu jest ożywienie turystyczno – rekreacyjne terenów wzdłuż wymienionych rzek i kanałów.
Szlak turystyczno - rekreacyjny Wisła  - Kanał Augustowski (Niemen) będzie rozpoczynał się w Warszawskim Węźle Wodnym i przebiegał przez: Wisłę Warszawską – Kanał Żerański – Zalew Zegrzyński – Narew – Biebrzę – Kanał Augustowski i dalej aż na Niemen (Długość około 270km).
Ważniejsze miasta i miejscowości: Warszawa, Nieporęt, Zegrze, Serock, Pułtusk, Różan, Ostrołęka, Nowogród, Łomża, Wizna, Tykocin, Goniądz, Augustów (Druskienniki, Grodno).
Warszawski Węzeł Wodny:
1.    Wisła Warszawska od km 456 – 525
2.    Bulwary Warszawskie
3.    Port Żerański: - 3 baseny portowe
- stocznia remontowa z pochylnią
4.    Śluza Żerań z basenem postojowym dla statków
5.    Basen portowy przy Kanale Żerańskim /d. FAEBET/
6.    Kanał Żerański o długości ok 17,6 km

Założenia do projektu  Szlak wodny Króla Stefana Batorego: WISŁA – KANAŁ ŻERAŃSKI – ZBIORNIK ZEGRZYŃSKI - NAREW - BIEBRZA – KANAŁ AUGUSTOWSKI (NIEMEN)

Cel projektu:
1.    Stworzenie nowego produktu turystycznego dla mieszkańców Warszawy, Mazowsza, Podlasia i innych regionów.
2.    Odtworzenie szlaku turystycznego /drogi wodnej z infrastrukturą portową i przystaniami/ na trasie Warszawa – Augustów z możliwością wyjścia na tereny Białorusi i Litwy.
3.    Uruchomienie żeglugi turystycznej i wycieczkowej na trasie Warszawa – Augustów – Grodno z uwzględnieniem turystyki i rekreacji lokalnej.
4.    Wykorzystanie dla celów turystyczno – rekreacyjnych terenów położonych w strefie szlaku wodnego (rejon Białegostoku, Kurpie, Puszcza Augustowska).
5.    Szersze udostępnienie terenów przyrodniczych dla turystyki i rekreacji /rejony Biebrzy i Augustowa i innych.
Efekty:
1.    Stworzenie nowych możliwości uprawiania turystyki i rekreacji na atrakcyjnych terenach Mazowsza i Podlasia oraz na terenach sąsiednich krajów.
2.    Uruchomienie żeglugi turystycznej i rekreacyjnej na trasie Warszawa – Augustów – Grodno.
3.    Ożywienie gospodarcze terenów położonych wzdłuż Narwi, Biebrzy, Kanału Augustowskiego.
4.    Nowe miejsca pracy.
5.    Prezentacja kultury, obyczajów, zabytków oraz  walorów przyrody przez społeczności terenów objętych projektem.
Realizacja projektu:
1.    Zorganizowanie konferencji z udziałem przedstawicieli samorządów, zarządów miast, instytucji odpowiedzialnych za drogi wodne, organizacji turystycznych, armatorów oraz     instytucji i osób zainteresowanych projektem w celu uzgodnienia zakresu projektu i źródeł finansowania.
2.    Podpisanie stosownego porozumienia w sprawie przygotowania projektu przez: Marszałków    Sejmików Mazowieckiego i Podlaskiego, Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.
3.    Powołanie Rady Programowej.
4.    Przystąpienie do opracowania koncepcji projektu oraz przygotowanie projektu docelowego.
5.    Rozpoczęcie procedur związanych z pozyskaniem środków finansowych. Włączenie projektu do Programów Operacyjnych wchodzących w skład Narodowego Programu Rozwoju na lata 2007 – 2013.

Szlak wodny WISŁA – NAREW - BIEBRZA – NIEMEN, wytyczył Król Stefan Batory w XVI w. w celu ożywienia handlu na wschodnich terenach Rzeczypospolitej.
Projekt ten  zaliczany jest do największego przedsięwzięcia turystyczno – rekreacyjnego w Polsce, gdyż obejmuje swoim zasięgiem Warszawę, Województwo Mazowieckie, Województw Podlaskie oraz rejony Litwy i Białorusi.
Należy podkreślić rolę jaką może odegrać w ożywieniu turystyki, rekreacji i wypoczynku na terenach o bogatych walorach wypoczynkowych oraz na wschodnich terenach przygranicznych.


Przygotował:
Wacław L. Kowalski
Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek M. St. Warszawy
wkowalski@targowek.waw.pl, (22) 675-22-52

2015-01-28 14:11 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED