Głównym tematem debaty była edukacja. Na miejscu pojawili się nauczyciele z okręgu uczący w językach polskim, litewskim, rosyjskim i białoruskim, przedstawiciele Białorusi, mer regionu solecznickiego i parlamentarzyści, reprezentujący Polaków na Litwie. Myślą przewodnią było funkcjonowanie szkoły w środowisku wielokulturowym.
W regionie litewskim wielokulturowość jest wszechobecna. Parlamentarzyści podkreślili, że zabiegają o to, by na Litwie prawa Polaków były respektowane. Nasz naród krzewi tam nie tylko język polski, ale zgodnie współistnieje z innymi narodami.
Dzieci w litewskich szkołach uczą się zarówno języka litewskiego, jak i polskiego, rosyjskiego i białoruskiego. Zastępca Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk, mówiła o wielokulturowości w edukacji, analizując to zjawisko z perspektywy Europy, Polski i dynamicznej sytuacji związanej z problematyką dotyczącą uchodźców.
Wymianę doświadczeń gości urozmaiciły występy dzieci oraz uczniów Szkoły Sztuk Pięknych im. Stanisława Moniuszki w Solecznikach. Ponad 80 proc. mieszkańców tego regionu to Polonia.
- Jan Zamoyski powiedział, iż takie Rzeczypospolite będziemy mieli, jakie będzie chowanie młodzieży. Analogicznie, taki będziemy mieli rejon – Litwę, jakie będzie wychowanie dzieci w tym dzisiejszym świecie – podkreślił mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz.