O swoich związkach z Łomżą opowiada z wielkim sentymentem. Tu dorastała i kończyła szkołę średnią. Poznała też wielu przyjaciół, z którymi utrzymuje kontakt do dziś. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. - To wielki honor być w gronie absolwentów szkoły o tak bogatych tradycjach – podkreśla z dumą. Szkolne czasy wspomina z ogromnym wzruszeniem. Do Łomży przyjechała wraz z rodzicami w latach 70. - Ten przyjazd miał być "na trochę". Zostaliśmy jednak zdecydowanie dłużej – opowiada.
Wizytę w mieście nad Narwią rozpoczęła od udziału w konferencji dotyczącej muzealnictwa sakralnego i ochrony dziedzictwa narodowego. Wydarzenie odbyło się w Muzeum Diecezjalnym przy ul. Giełczyńskiej i miało przede wszystkim zacieśnić relacje pomiędzy diecezjalnymi a wojewódzkimi konserwatorami zabytków. - Była to próba znalezienia wzajemnej formy współpracy pomiędzy strukturą kościelną a strukturą administracji państwowej – tłumaczy ks. Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. Podczas swojej prelekcji Magdalena Gawin poświęciła sporo czasu zmianom w ustawie o ochronie zabytków. - Zabytki będą teraz lepiej chronione. Nie możemy dopuścić do tego, by padały one ofiarą zapędów developerów. Chcemy, aby Polska modernizowała się z pełnym poszanowaniem przeszłości. Ta modernizacja jest właściwa, kiedy łączy przeszłość z teraźniejszością i przyszłością – podkreślała. Odniosła się również do naszego miasta. - Łomża ma bogaty zasób zabytków sakralnych. Jest to przede wszystkim przepiękna katedra. Te obiekty powinny być w kręgu zainteresowań wszystkich ludzi, którzy cenią w sobie sztukę, przeszłość i chcą, aby przetrwały – mówiła.
Po zakończonej konferencji Magdalena Gawin spotkała się z władzami Łomży. W Ratuszu poruszonych zostało kilka ważnych kwestii dotyczących łomżyńskiej kultury. - Pani minister jest bardzo miłą i konkretną w rozmowach osobą. Zapewniła o swojej przychylności dla naszych działań – mówi Prezydent Mariusz Chrzanowski. - W przyszłym roku obchodzimy jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Będziemy składać wnioski o dotację na działania związane z kulturą. Liczymy, iż te środki uda nam się pozyskać – dodaje zastepca Prezydenta Agnieszka Muzyk, która towarzyszyła wiceminister Magdalenie Gawin podczas całego pobytu w Łomży.
Wiceminister odwiedziła też Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. Na koniec był sentymentalny powrót do szkoły przy ul. Bernatowicza. Wizyta w I LO wywołała wiele wspomnień i wzruszeń. Z bukietem kwiatów przywitał ją w szkolnych murach dyrektor Jerzy Łuba oraz kilkuosobowa delegacja uczniów. - Uczycie się w jednej z najlepszych szkół w Polsce – mówiła do młodzieży. Wspominając dawne czasy Magdalena Gawin zwróciła uwagę na edukacyjny fenomen Łomży w skali kraju. - Tu zawsze było szkolnictwo na wysokim poziomie i tak pozostało – podkreślała. W jakich kategoriach traktuje wizytę w mieście, w którym przeżyła lata młodości? - Ten przyjazd motywowany był na pewno sentymentem, ale nie ukrywam, że rozmawialiśmy także o bardzo ważnych sprawach dla miasta. Pogodziłam więc przyjemne z pożytecznym – podsumowała.