Wydarzenie rozpoczęło się od możliwości finansowania rozwoju przedsiębiorstw z funduszy unijnych, które omówił Mirosław Jóźwicki, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Następnie Feliks Kobierski z Banku Gospodarstwa Krajowego zaprezentował finansowanie eksportu oraz inwestycji zagranicznych polskich firm. Głównym punktem tej części konferencji była moderowana debata na temat "Łomża otwarta na nowe inwestycje – Open to new investments" z udziałem prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, prezesa Izby Przemysłowo – Handlowej w Białymstoku Witolda Karczewskiego, szefa zespołu doradztwa lokalizacyjnego Centrum Inwestycji Strategicznych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Marcina Fabianowicza, zastępcy prezesa zarządu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Mikołaja Różyckiego, głównego ekonomisty Krajowej Izby Gospodarczej Piotra Soroczyńskiego oraz dyrektora zarządzającego Agencji Rozwoju Przemysłu Konrada Trzonkowskiego.
Witold Karczewski kilkukrotnie podkreślał, że Łomża to potencjalne dobre miejsce do inwestowania. - Przy inwestycjach trzeba być ostrożnym, nie można ich zrobić z dnia na dzień, trzeba być cierpliwym. Radni powinni zrozumieć, że prezydent powinien dużo jeździć po świecie i szukać tych inwestorów – mówił prezes Izby Przemysłowo – Handlowej w Białymstoku dodając, że spotkanie łomżyńskich przedsiębiorców z radcami handlowymi z ambasad stanowi doskonałą szansę do wymiany informacji, z czego być może narodzi się nowy inwestor.
- Człowiek liczy się jako podstawa wszystkich inwestycji. Łomża może się pochwalić przede wszystkim tym, że może zaproponować potencjalnym inwestorom dużo ludzi gotowych pracować, dobrze wykształconych, mocno zmotywowanych do pracy. To jest jeden z istotniejszych warunków, jakie bierze się pod uwagę przy decyzjach o inwestycjach – mówił Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej. Dodawał, że dzisiaj przedsiębiorcy są w stanie wyasygnować duże środki na nowe inwestycje, ale boją się, że nie będą w stanie zapełnić tych miejsc pracy. Jego zdaniem Łomża gwarantuje możliwość obsadzenia tych miejsc oraz to, że pracownicy będą dawali pożytek firmom, które ich zatrudnią.
Oprócz rąk do pracy ważna jest infrastruktura, która w najbliższym czasie powinna przyciągnąć przedsiębiorców do tutejszych terenów inwestycyjnych. - Radni powinni wiedzieć, że prezydent nie tylko powinien w świecie szukać inwestorów, ale też inwestować w tereny inwestycyjne, przygotowywać je, bo wtedy jako Polska Agencja Inwestycji i Handlu będziemy w stanie tutaj przywieźć znaczących inwestorów, którzy mamy taką nadzieję, do tej części Polski się niebawem przekonają, bo ten potencjał tutaj jest – mówił Marcin Fabianowicz.
- Na terenie powiatu łomżyńskiego i samej Łomży jest wiele bardzo fajnych inwestycji związanych z tworzeniem nowych produktów czy wychodzących z ekspansją zagraniczną. Również Park Przemysłowy Łomża jest bardzo aktywny w kontekście tworzenia młodym ludziom możliwości prowadzenia działalności gospodarczej - mówił z kolei Mikołaj Różycki zauważając potencjał Łomży w tym, że 15 proc. naszych firm eksportuje, a aż 50 proc. w ostatnim czasie prowadziło nakłady inwestycyjne. - Nakłady na rozbudowę dróg, plany dotyczące kolei oraz kapitał ludzki powodują, że to się musi udać, efekty tego na pewno przyjdą. Potrzebny jest jedynie czas i cierpliwość, czego Łomży życzę – mówił zastępca prezesa zarządu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Prezydent Mariusz Chrzanowski podsumował, że Łomża to dobre miejsce do inwestowania. - Są to ważne słowa, gdyż padają od osób, które mają na co dzień styczność z dużym biznesem i które widzą w naszym mieście ogromny potencjał – mówił Mariusz Chrzanowski podkreślając, że w perspektywie najbliższych lat możemy doczekać się dużych inwestycji, jednocześnie zauważając znaczenie i wagę naszych lokalnych przedsiębiorców.
W drugiej części konferencji uczestniczyli również radcy handlowi z 30 ambasad (m.in.: Austrii, Bułgarii, Chin, Egiptu, Francji, Holandii, Kanady, Portugalii, Rosji i Senegalu) oraz przedstawiciele regionalnych izb przemysłowo - handlowych. Rozpoczął ją zastępca prezydenta Andrzej Garlicki od prezentacji potencjału gospodarczego i inwestycyjnego naszego miasta. Następnie miały miejsce sesje prezentacji błyskawicznych, w których udział wzięły: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, Projekt GREZ, EDPOL Food & Innovation sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES S.A, Greenvit sp. z o.o., Park Przemysłowy Łomża, Sonarol Sp. j. Najda, Zakłady Spożywcze BONA sp. z o.o., Center Mebel sp. z o.o., sp. k., Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów PREFBET sp. z o.o., TMT sp. z o.o., AQUATECH S.A. oraz SZARŁAT M i W Lenkiewicz Sp. j. Konferencja była także okazją do zwiedzania stoisk lokalnych firm i wystawców oraz rozmów B2B.
Wydarzenie zorganizowało Miasto Łomża. Współorganizatorem była Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Konferencja "Invest in Łomża" została objęta patronatem honorowym i otrzymała wsparcie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, patronaty Polskiej Agencji Informacji i Handlu i Krajowej Izby Gospodarczej. Jej partnerami byli: Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego. Patronatu medialnego udzieliły TVP3 Białystok i Polskie Radio Białystok. Działanie było współfinansowane ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
Konferencja "Invest in Łomża" była wstępem do Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który jutro rozpocznie się w Białymstoku. Jej zwieńczeniem była wieczorna gala Łomżyńskich Aniołów Biznesu w Kinie Millenium, podczas której już po raz trzeci zostali wyróżnieni lokalni przedsiębiorcy.
foto: Anna Sierbińska