Prezydent Mariusz Chrzanowski podkreśla, że wbrew powszechnym opiniom o zmniejszającej się liczbie mieszkańców Łomży, z roku na rok liczba urodzeń w naszym mieście jest coraz większa. Poinformował, że przez cały 2016 rok wypłaconych zostało 520 samorządowych becikowych, a w tym roku, tylko przez 11 miesięcy, wydano 576 takich decyzji. - Spodziewamy się, że w całym 2017 roku przekroczymy magiczną liczbę 600 urodzeń. Tendencja wzrostu urodzeń jest ogólnokrajowa i wiąże się z polityką rządu Prawa i Sprawiedliwości, który bardzo mocno wspiera polskie rodziny. Ale oprócz dobrych działań polskiego rządu potrzeba jeszcze wsparcia samorządu – powiedział Mariusz Chrzanowski.
Podczas briefingu prasowego w Parku Wodnym Prezydent poinformował, że również w 2018 roku będzie przekazywane samorządowe becikowe i wyprawka w postaci kocyka. Oprócz logo miasta znajdzie się na nim także logo jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich. - Będziemy również przekazywali także specjalnie wybitą na jubileusz monetę z wizerunkiem księcia Janusza Mazowieckiego oraz kartę rodzinną z pakietem sześciuset minut do wykorzystania dla rodziny w Parku Wodnym lub na pływalni przy ulicy Niemcewicza – mówił Mariusz Chrzanowski podkreślając, że w ten sposób chce promować zdrowy styl życia wśród mieszkańców i zachęcać do aktywności sportowej.
O szczegółach funkcjonowania karty rodzinnej poinformował dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Będzie wydawana ona imiennie jednemu z rodziców lub opiekunowi prawnemu dziecka w Urzędzie Miejskim w Łomży. W ramach karnetu wejście w jednym momencie będzie przysługiwało maksymalnie pięciu osobom, tak aby za jednym razem mogła wejść cała rodzina. Sześćset minut będzie dostępne przez 12 miesięcy, a po ich wykorzystaniu karta przejdzie na własność rodziny, która może ją doładowywać już we własnym zakresie zgodnie z cennikiem – mówił Andrzej Modzelewski dodając, że jest to również wspaniała forma promocji miejskich obiektów sportowych.
- Mam nadzieję, że ten miły ukłon w stronę polityki prorodzinnej będzie też dobrym przykładem, że Łomżę można stawiać jako wzór wsparcia tego, co robi rząd Prawa i Sprawiedliwości dla polskich rodzin – powiedział Prezydent Mariusz Chrzanowski.
Wnioski o samorządowe becikowe przyjmowane są w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego przy ul. Polnej 16 w godzinach 7:30-15:30. Mieszkańcy Łomży, których dziecko przyszło na świat w łomżyńskim szpitalu, mogą odebrać wyprawkę w Urzędzie Stanu Cywilnego podczas nadawania dziecku numeru Pesel i meldowania go w Łomży. Rodziców mieszkających w naszym mieście, których dzieci urodziły się w innej miejscowości, po odbiór wyprawek zapraszamy do Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego (pok. 122), z dokumentem potwierdzającym nadanie dziecku numeru Pesel. Osoby niezameldowane w Łomży, mieszkające jednak w naszym mieście co najmniej przez dwanaście miesięcy przed urodzeniem się dziecka, wyprawkę również mogą odebrać w Wydziale Komunikacji Medialnej i Promocji, dostarczając akt urodzenia dziecka lub dokument potwierdzający nadanie dziecku numeru Pesel. Muszą także podpisać specjalne oświadczenie o zamieszkiwaniu w naszym mieście minimum 12 miesięcy przed urodzeniem się dziecka.