Podczas "Dyplomatycznego Otwarcia Roku" przedstawiane są plany dotyczące międzynarodowej współpracy gospodarczej realizowanej przez instytucje, resorty oraz samorząd gospodarczy. Międzynarodowe wydarzenie ściąga każdego roku liczne rzesze uczestników. Prezentowane są na nim ponadto walory turystyczne i gospodarcze poszczególnych regionów Polski. Już drugi raz z rzędu w stolicy promowane było nasze miasto. Materiały promocyjne o Łomży i subregionie łomżyńskim dostępne były na stoisku województwa podlaskiego obok innych miast regionu: Białegostoku, Suwałk i Bielska Podlaskiego.
- Jest to niezwykle prestiżowe wydarzenie. Nasze miasto zostało zaprezentowane licznemu gronu ambasadorów i radców handlowych, jak też przedstawicielom polskich i zagranicznych firm. Udało mi się nawiązać kilka ciekawych kontaktów, które mam nadzieję zaowocują w przyszłości – krótko podsumowuje wyjazd do Warszawy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Włodarz miasta podkreśla jak ważną rolę w integrowaniu całego województwa pełni prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku Witold Karczewski. - Bez dwóch zdań, jest to człowiek instytucja podlaskiego biznesu. Osoba szanowana i ceniona zarówno w kraju jak i za granicą. To dzięki niemu nasz region potrafi się zjednoczyć i wspólnie pokazać swoje najlepsze strony – mówi Mariusz Chrzanowski.
Spotkanie otworzyło wystąpienie ministra przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. Szefowa resortu w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego podsumowała mijający rok w krajowej gospodarce. - Osiągnęliśmy znakomite wskaźniki gospodarcze – 4,5 % PKB na koniec ubiegłego roku i wzrost w handlu zagranicznym o 12 procent. To najlepszy dowód, że tworzymy znakomite warunki dla zagranicznych inwestorów, dlatego kolejne duże firmy są zainteresowane tym, aby w Polsce rozwijać swoją działalność – mówiła. Poinformowała ponadto, że już niebawem zakończą się prace nad "konstytucją dla biznesu" i nadchodzący rok powinien być jeszcze lepszy dla przedsiębiorców, a jednym z ułatwień ma być tzw. innovation box. - To specjalny przywilej podatkowy, dla tych, którzy będą uzyskiwać przychody z komercjalizacji w wyniku prac badawczo-rozwojowych – wyjaśniała minister Jadwiga Emilewicz. Swoje wystąpienia mieli też: minister energetyki - Krzysztof Tchórzewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - Konrad Szymański oraz była lekkoatletka, a obecnie wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz członek zarządu MKOL - Irena Szewińska.
Kilka słów do uczestników przekazał też marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński. - Nasz region jest miejscem, w którym oprócz pięknej przyrody można podziwiać wysokie technologie i nowoczesne, dynamiczne firmy. Myślę, że nasza myśl technologiczna czerpie bardzo dużo energii z przyrody. Nastawieni jesteśmy na dynamizm i ekspansję, ale przy tym dbamy o nasze dziedzictwo i czystość natury. Mozaika przyrody, gospodarki i kultury wielu narodów, sprawiają, że jesteśmy jednym z najciekawszych polskich województw – podkreślał Jerzy Leszczyński. Marszałek zaznaczał, że sztandarową gałęzią produkcji w Podlaskiem jest rolnictwo, ale również mocno rozwijają się firmy z branży metalowej, produkujące osprzęt dla przemysłu i maszyny rolnicze.