- Chcieliśmy poszerzyć wiedzę młodych ludzi na temat przepisów konstytucyjnych, polskich oraz europejskich. Bardzo ważne jest to, aby młodzież dokonywała analizy porównawczej systemów, które obowiązują w poszczególnych państwach, myślała krytycznie – mówi dr Anna Ostrowska, pomysłodawczyni i współorganizatorka konkursu "Konstytucje państw europejskich". Dodaje, że polska konstytucja ma swoje wady np. posiada aż 65 upoważnień ustawowych, ale jest to "akt prawny nadrzędny i zasadniczy, do którego powinniśmy podchodzić z olbrzymim respektem".
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym jego uczestnicy pisali test zawierający dwadzieścia pytań - połowa z nich dotyczyła polskiej konstytucji, pozostałe zaś wybranego przez siebie kraju. Do wyboru było siedem krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Szwajcaria, reprezentująca unikalny system parlamentarno-komitetowy. Do drugiego etapu trafiło dziewięciu finalistów, którzy zaprezentowali przed komisją egzaminacyjną wybrane przez siebie zagadnienie konstytucyjne. - Wszyscy finaliści zaprezentowali wysoki poziom wiedzy, jesteśmy naprawdę pod wielkim wrażeniem. Z prezentacją bywało różnie. U niektórych było widać stres, ale to jest zrozumiałe. Młodzi ludzie powinni przygotowywać się do różnych sytuacji w dorosłym życiu – mówi przewodnicząca komisji egzaminacyjnej prof. Joanna Salachna.
Najlepszy okazał się Mateusz Tyszka, uczeń drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego. Zwycięstwo jest dla niego miłą niespodzianką. - Na co dzień interesuję się zagadnieniami z wiedzy o społeczeństwie, biorę udział w olimpiadzie szkolnej z wiedzy o Polsce i świecie. Chciałem się sprawdzić – mówi osiemnastolatek. Na teście wybrał konstytucję Francji, gdyż uważa ją za bardzo ciekawą i wartą zgłębiania. Z prawem wiąże swoją przyszłość, bo po zdaniu matury zamierza zdawać na ten kierunek na Uniwersytet Warszawski. Drugie miejsce zajęła Julia Urbanowicz z pierwszego "ogólniaka" w Suwałkach. W części pisemnej zakreślała odpowiedzi na pytania z konstytucji czeskiej. Dlaczego wybrała kraj naszych południowych sąsiadów? - Byłam tam dwa lata temu na wakacjach i od tego czasu zaczęłam interesować się tym państwem – odpowiada młoda mieszkanka Augustowa. Na trzecim stopniu podium stanęła Martyna Matysek, studentka prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. O konkursie dowiedziała się przez przypadek z mediów i postanowiła spróbować swoich sił. Naukę łączy ze sportem, gdyż jest piłkarką ręczną Dwójki PWSIiP Łomża.
W pracach komisji egzaminacyjnej uczestniczył również prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie w Białymstoku i specjalizuje się w prawie konstytucyjnym. - Uważam, że propagowanie wiedzy na temat konstytucji jest znakomitym pomysłem. Znajomość przepisów zawartych w najwyższym akcie prawnym państwa jest przydatna. W toku publicznej debaty o zmianach w konstytucji zdobyta wiedza pozwoli z pewnością aktywnie uczestniczyć młodzieży w konsultacjach, które rozpoczął prezydent Andrzej Duda – odnosi się do idei konkursu prezydent. - Jestem bardzo mile zaskoczony poziomem wiedzy, jaki zaprezentowali uczniowie i studenci. Widać, że w młodych osobach drzemie ogromny potencjał. Gratuluję zwycięzcom, ale też wszystkim uczestnikom i życzę dalszych sukcesów – powiedział włodarz Łomży, który wręczył laureatom trzech pierwszych miejsc nagrody rzeczowe ufundowane przez Miasto.
Konkurs "Konstytucje państw europejskich" odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łomża oraz Senator RP Anny Marii Anders, która przekazała finalistom nagrody książkowe dotyczące historii Polski.