Od początku roku mieszkańcy Łomży mają możliwość wypełnienia ankiety, dotyczącej poprawy jakości powietrza w mieście, poprzez wymianę indywidualnych źródeł ciepła. Dotychczas do Urzędu Miejskiego wpłynęło 100 formularzy.
– Smog jest problemem, który dotyka całej Polski. Również Łomża zmaga się z nim, szczególnie w okresie grzewczym. Oczekując na możliwość pozyskania środków zewnętrznych z RPO, chcemy jak najszybciej uruchomić miejski program, dzięki któremu już w tym roku moglibyśmy wesprzeć naszych mieszkańców, tak byśmy kolejnej zimy odczuli poprawę jakości powietrza w mieście – mówi zastępca Prezydenta Łomży Andrzej Garlicki. Jednocześnie podkreśla, że wypełnione ankiety będą materiałem służącym do opracowania programu wsparcia w wymianie przestarzałych pieców, dlatego ważne jest ich wypełnienie przez jak największą liczbę osób, tak by opracowany dokument spełniał oczekiwania zainteresowanych mieszkańców.
Osoby, które z różnych względów mają problem z udzieleniem odpowiedzi na zawarte w ankiecie pytania, mogą skorzystać z pomocy merytorycznego urzędnika. Wszelkich informacji w tym zakresie udziela Marta Muczyńska z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Stary Rynek 14, pok. 103 (I piętro), tel. 86 2156792, mail: m.muczynska@um.lomza.pl.
Dane z ankiety, jak również opracowywany program, będą mogły być także wykorzystane w momencie pojawienia się możliwości pozyskania przez Miasto środków zewnętrznych na wymianę źródeł ciepła.
Ankieta dotycząca wymiany źródeł ciepła, dostępna jest --->TUTAJ<---.
Cały czas można również wypełniać drugą ankietę, dotyczącą wykorzystania odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych/instalacji fotowoltaicznej) w budynkach mieszkalnych. Dostępna jest ona --->TUTAJ<---
Termin składania ankiet został wydłużony do 30 marca br. Mają one charakter sondażowy i nie stanowią wniosku o dofinansowanie, a ich celem jest pozyskanie bardziej szczegółowych informacji dotyczących ww. zagadnień. Przeznaczona są dla mieszkańców miasta Łomża, których budynek spełnia funkcję mieszkalną lub mieszkalno-usługową, gdy posiada oddzielną instalację grzewczą oraz gdy budynek nie ma możliwości podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej.