Podlaska Marka Roku to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów odbywających się w naszym regionie. W tym roku o główną nagrodę rywalizowało 21 finalistów w 7 kategoriach. Kapituła wyłoniła ich spośród 183 zgłoszeń. Zwycięzcą w kategorii "Kultura" okazał się Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Statuetkę oraz czek o wartości 10 000 zł z rąk marszałka województwa Jerzego Leszczyńskiego odebrali: prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz dyrektor teatru Jarosław Antoniuk.
- Teatr jest wizytówką naszego miasta, marką rozpoznawalną również w kraju i zagranicą – mówił gospodarz grodu nad Narwią. Przypomniał, że hasło promocyjne miasta brzmi "Zasmakuj w Łomży" i zachęcał do "zasmakowania" łomżyńskiej kultury podczas najbliższego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka". Dyrektor TLiA Jarosław Antoniuk podkreślał, że jest to wielki dzień dla kierowanej przez niego instytucji i całego miasta. - Jesteśmy teatrem miejskim, ale również prowadzimy działalność objazdową między innymi w województwie podlaskim. Cieszę się, że nasza praca została dostrzeżona. Ta nagroda jest bardzo cenna, bo do tej pory w naszym dorobku mieliśmy głównie wyróżnienia artystyczne – powiedział dyrektor, dziękując całemu zespołowi artystycznemu i wszystkim pracownikom teatru.
Łomżyński teatr powstał w 1987 roku. Jarosław Antoniuk kieruje nim od 24 lat. Jest nie tylko gospodarzem i menagerem, ale również twórcą, reżyserem oraz autorem sztuk dla dzieci i młodzieży. W tym czasie aktorzy przenieśli się do nowoczesnej siedziby, a TLiA zyskał miano jednej z najbardziej rozpoznawalnej instytucji kultury w regionie północno-wschodnim – cenionej nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Szczególnie wyjątkowy w działalności teatru był rok ubiegły, w którym obchodził on swój jubileusz 30-lecia istnienia. Jego znakiem rozpoznawczym jest z pewnością Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka", który rokrocznie przyciąga nad Narew wielu znakomitych artystów z Polski i świata.
Laureaci Podlaskiej Marki Roku:
Produkt Użytkowy (Budynki wielorodzinne w technologii modułowej Unihouse – Unihouse Oddział Unibep S.A. w Bielsku Podlaskim)
Produkt Spożywczy (Grupa produktów Naturalnych – Spółdzielnia Mleczarska w Łapach)
Odkrycie (Pierwsza w historii detekcja fal grawitacyjnych przez zespoły LIGO Scientific Collaboration i Vigro Collaboration – prof. dr hab. Piotr Jaranowski, Dziekan Wydziału Fizyki UwB)
Inwestycja (Uruchomienie Fabryki SaMasz w Zabłudowie – SaMASZ Sp. z o.o.)
Kultura (Teatr Lalki i Aktora w Łomży)
Wydarzenie (Podlaskie Święto Chleba – Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu)
Społeczeństwo (Fundacja Rodziny Czarneckich)
Internauci wybrali również Podlaską Markę Konsumentów. Największą liczbę głosów zdobył Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. Honorowym Ambasadorem Województwa Podlaskiego został Zenon Martyniuk, zaś statuetki Ambasadora Podlaskiej Gospodarki odebrali czterej czołowi przedstawiciele podlaskiej branży drzewnej i meblarskiej (Pfleiderer Grajewo Sp. z o.o., Fabryka Mebli "FORTE" S.A., IKEA Industry Poland Sp. z o.o. Oddział w Orli, TOBO DATCZUK SP. J.).