"Polska po latach niewoli" - nagrody i medale Zygmunta Glogera

Strona główna » Aktualności

"Polska po latach niewoli" - nagrody i medale Zygmunta Glogera

W Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich odbywają się uroczystości Glogerowskie. W czwartek 18 października miało miejsce wręczenie nagród i medali Zygmunta Glogera. Dzień później odbędzie się sesja naukowa nt. „Polska po latach niewoli”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA im. Stanisława Zagórskiego w Łomży we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury, Marszałkiem Województwa Podlaskiego i Prezydentem Miasta Łomży.

Konkurs o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera organizowany jest z małymi przerwami od 1983 r. Odznaczenia przyznawane są za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kulturoznawstwa, antropologii, pedagogiki, ludoznawstwa, kultur lokalnych, pamiętnikarstwa, archeologii, prasoznawstwa, muzealnictwa, językoznawstwa, historii piśmiennictwa.

Nagrodę pierwszego stopnia otrzymała Fundacja Polskich Uniwersytetów Ludowych w Warszawie, którą odebrała prezes zarządu Zofia Kaczor-Jędrzycka. Nagroda drugiego stopnia przypadła prof. dr hab. Zdzisławowi Jerzemu Adamczykowi z Kielc, a trzeciego prof. dr hab. Hanna Markiewicz z Warszawy. Wyróżnienia otrzymały dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz z Łomży, Bożena i Wojciech Prus – Wiśniowscy z Góry Kalwarii, Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie. Wyróżnienia honorowe przyznano dr hab. Lechowi Giemzie z Lublina oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

W piątek 19 października o godz. 10:00 rozpocznie się sesja naukowa nt. „Polska po latach niewoli”. W jej trakcie planowane są wystąpienia:
- prof. dr hab. Grażyny Ancyparowicz (Rada Polityki Pieniężnej) – Rola NBP w umacnianiu polskiej gospodarki;
- prof. dr hab. Adama Dobrońskiego (Uniwersytet w Białymstoku) – Dochodzenie do niepodległości ziem północno – wschodnich (1918-1919);
- prof. dr hab. Marcelego Kosmana (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) – Profesor Janusz Tazbir – badacz kultury polskiej i europejskiej, obywatel honorowy Łomży;
- dr Jacka Kurka (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – Uniwersytet Śląski w Katowicach) – Krajobraz z Aniołem (w świecie Jacka Malczewskiego);
- prof. dr hab. Kazimierza Pospiszyla (Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie) – Wzloty i upadki ducha narodowego Polaków;
- dr Włodzimierza Karola Pessela (Uniwersytet Warszawski) – Wolność i mury;
- prof. dr hab. Dariusza Rotta (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – Przybyłaś do nas, Polsko! Trudna niepodległość Śląska.
O godz. 13:30 planowane jest spotkanie autorskie z twórcami „Księgi prasy łomżyńskiej”, wydanej specjalnie na konferencję.

Wydarzenie poprzedziło złożenie kwiatów przy pomniku Zygmunta Glogera.

2018-10-18 14:54 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED