Uroczystości rocznicowe odbyły się 27 listopada 2018 roku w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień przy ul. Polowej 12 w Łomży. Były one okazją do prezentacji jej historii, ale także podziękowań i wręczenia okolicznościowych odznaczeń. Mjr Robert Grzeszczyk, cz.p.o. Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Łomży przypomniał, że 1918 rok na zawsze wpisał się w historii Polski jako rok odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. - Od podstaw kształtowało się państwo, które tworzyło swoją armię dla obrony niestabilnych granic i swej młodej niepodległości. Jedną z powołanych wówczas instytucji, była Powiatowa Komenda Uzupełnień w Łomży, która pod różnymi nazwami funkcjonuje do dzisiaj. Czcimy to z wielką pokorą, świadomi wysiłku naszych poprzedników w trudnych warunkach, w jakich przyszło im pracować i zagrożeń, z jakimi musieli się zmierzyć – mówił mjr Robert Grzesczyk. Jak podkreślił, ich przeznaczeniem nie były spektakularne bitwy i potyczki z wrogiem, ale codzienna żmudna praca na rzecz nieustannego dopływu żołnierzy do formowanych pododdziałów i jednostek wojskowych. Przypomniał, że od 1 stycznia 2010 pełnienie służby wojskowej oparte jest o ochotnicze formy, jednakże w przypadku wystąpienia określonych zagrożeń i potrzeb ustawa daje możliwość przywrócenia obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. Aktualnie WKU w Łomży obejmuje powiaty grajewski, kolneński, łomżyński, zambrowski oraz Miasto Łomża. - Rok 2017 to rozpoczęcie działań związanych z uzupełnieniem 13. Batalionu Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej w Łomży. Podobnie jak poprzednicy, wykonujemy żmudną pracę na rzecz pełnego uzupełnienia pokojowego i mobilizacyjnego jednostek wojskowych - mówił Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży dodając, że żołnierze oraz pracownicy wojska, w kolejnych etapach funkcjonowania WKU służyli, służą i będą służyć dla niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej, nie szczędząc sił i wysiłków.
Obecny na uroczystości Prezydent Łomży podziękował pracownikom WKU za podejmowane działania polegające m.in. na rekrutacji i naborze ochotników do czynnej służby wojskowej, w tym do zawodowej służby wojskowej i służby kandydackiej, zapewnieniu mobilizacyjnego rozwinięcia jednostek wojskowych oraz administrowaniu rezerwami osobowymi, ale także za uczestniczenie w pracach zespołów zarządzania kryzysowego samorządu terytorialnego oraz promocji obronności i służby wojskowej poprzez współpracę z łomżyńskimi szkołami. - Składam wyrazy uznania za dotychczasowe osiągnięcia na rzecz obrony Rzeczypospolitej i promocji wojskowości w naszym mieście. Życzę satysfakcji i zadowolenia z wykonywanej pracy i służby oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, a także by podejmowane przez Państwa działania przekładały się na bezpieczeństwo i pokój naszej ukochanej Ojczyzny – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski.
Uroczystość była także okazją do wręczenia wyróżnień i odznaczeń. Decyzją Ministra Obrony Narodowej Andrzej Serafin i Józef Wiśniewski otrzymali brązowe medale za zasługi dla obronności kraju. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 100-lecia Terenowych Organów Administracji Wojskowej, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Zbigniew Redziak uhonorował pamiątkowym medalem ppłk Adama Krystowczyka. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży pamiątkowymi ryngrafami uhonorował Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, Starostę Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego, płk Zbigniewa Redziaka, płk Sławomira Kocanowskiego, ppłk Piotra Pieczura, ppłk Krzysztofa Lenkiewicza, ppłk Krzysztofa Rabka, ppłk Marka Fizgała, ppłk Dariusza Szorca, ppłk Jarosława Kowalewskiego, mjr Marka Niedźwiedzkiego, ppłk rez. Roberta Rettingera oraz ppłk rez. Janusza Teterycza. Replikę pamiątkowej odznaki Wojskowej Komendy Uzupełnień otrzymali: nadkom. Marek Sienkiewicz, st. bryg. Dionizy Krzyna, podinsp. Joanna Tatko, Waldemar Dmochowski, Dariusz Godlewski, Jerzy Jastrzębski, płk rez. Leon Wagner, płk rez. Stanisław Górski, ppłk rez. Marek Malinowski, ppłk rez. Ludwik Zalewski, st. chor. sztab. rez. Bogdan Sokołowski, chor. Andrzej Sochalski, Jacek Bagiński, Janusz Bagiński, Elżbieta Parzych, Marta Gosk, Danuta Bzura oraz Adam Sokołowski.
Uroczystości towarzyszyła prezentacja wystawy poświęconej 100. rocznicy powstania WKU.