Specjalna strefa ekonomiczna w Łomży bez ograniczeń dla inwestorów

Strona główna » Media » Sprostowania i polemiki

Specjalna strefa ekonomiczna w Łomży bez ograniczeń dla inwestorów

Specjalna strefa ekonomiczna w Łomży bez ograniczeń dla inwestorów
skan mapy ewidencyjnej z zaznaczonymi nieruchomościami w planowanej podstrefie SSSE
W nawiązaniu do artykułu "Specjalna strefa ekonomiczna w Łomży z zakazem zabudowy!" opublikowanym na portalu 4lomza.pl wyjaśniam, że autor tekstu mylnie zinterpretował wyrwane z kontekstu dane. Strefa ochrony konserwatorskiej wokół ekspozycji fortu przy ul. Fortecznej nie wyklucza zagospodarowania przylegających do zabytku działek, wchodzących w skład planowanej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

50-metrowy pas ochronny obejmuje ok. 8 proc. z 2,8-hektarowego kompleksu czterech działek, z którego największa, 2,5 ha, nie jest objęta ochroną konserwatorską (patrz załącznik graficzny – zielony kolor: działki w planowanej strefie ekonomicznej, żółty: działki w strefie objęte ochroną konserwatorską). Na części objętej ochroną konserwatorską zlokalizowana będzie również droga. Nieruchomości w "pasie ochronnym" mogą służyć jako parkingi, dojazdy, składowiska, zieleń izolacyjna itp. Z praktyki wynika, że nieruchomości nie są zabudowywane w całości, bo każdy zakład produkcyjny potrzebuje terenów niezabudowanych do jego obsługi. Oczywiste jest chyba także to, że poprzez umiejętne projektowanie budynku można optymalnie wykorzystać posiadaną nieruchomość (np. sytuując obiekt we właściwej lokalizacj – nie centralnie lub bryle – innej niz opartej na kwadracie).

Na opisywanym w tekście terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jednak 29 sierpnia 2012 roku Rada Miasta Łomża, na wniosek Prezydenta Łomży, podjęła uchwałę o przystąpieniu do zmian w planie tak, aby umożliwić rozwój na tym terenie zakładów produkcyjnych, przewidywanych w planowanej strefie ekonomicznej. Prezydent wnioskował tez o zmniejszenie pasa ochrony konserwatorskiej do minimum. Prace trwają, o czym powinien wiedzieć komentujący sprawę przewodniczący Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Łomża.

Możliwe byłoby oczywiście zwlekanie ze złożeniem wniosku o poszerzenie SSSE o podstrefę w Łomży do czasu, gdy zmiany zostaną przyjęte uchwała Rady Miasta. Jednak wówczas zabiegi o poszerzenie mogłyby się okazać spóźnione. Miasto Łomża nie dysponuje innymi nieruchomościami spełniającymi wymagania stawiane przez SSSE. Warto przypomnieć, że gotowe są już tereny inwestycyjne przy ul. Akademickiej, i Spokojnej (ponad 5 ha).

Natomiast odnośnie działek za Gaspolem, kwestię ich zagospodarowania reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 listopada 2005 roku, wyznaczające odległości od zbiorników z gazem płynnym. Przytoczone przez pana redaktora dane, 150 m w odległości od zbiorników o dużej pojemności), dotyczą budownictwa mieszkaniowego i budynków użyteczności publicznej. W strefie ekonomicznej nie powstaną takie obiekty. Będą stawiane budynki produkcyjne i magazynowe. W ich przypadku odległość wynosi 30 m od zbiornika naziemnego oraz 15 m od zbiornia podziemnego (par. 76 pkt. 2 Rozporządzenia). Strefa ochronna dla obu zbiorników kulistych Gaspolu kończy się na ogrodzeniu należącej do firmy nieruchomości. Gdyby było inaczej, Gaspol, sprzedając działkę Miastu Łomża ze świadomością sugerowanych przez pana redaktora ograniczeń, naraziłby się na procesy związane z odszkodowaniami za zatajenie przeszkód uniemożliwiających zagospodarowanie nieruchomości. Warto też zwrócić uwagę, że w otoczeniu Gaspolu znajdują się budynki użyteczności publicznej, a w bezpośrednim sąsiedztwie – produkcyjne.  

- Wniosek, jaki składaliśmy do Ministerstwa Gospodarki o rozszerzenie strefy o podstrefę w Łomży zawierał wszelkie informacje i dane specyfikacyjne do terenów, na których planowane jest rozszerzenie strefy. Wniosek ten trafił do uzgodnień międzyresortowych rządu i wrócił bez żadnych uwag. To dlatego został pozytywnie zaopiniowany i skierowany pod obrady rządu – skomentował sprawę Marek Koprowski ze Specjalnej Suwalskiej Strefy Ekonomicznej w Suwałkach.

 

2013-09-12 15:35 Opublikował: Anna Księżyk-Chojnacka

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED