Prezydent Łomży odbył w tej sprawie także rozmowy z Marszałkiem Województwa Podlaskiego oraz przedstawicielami Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. Z inicjatywy władz Łomży członek Zarządu Województwa Walenty Korycki oraz dyrektor i zastępca dyrektora departamentu przeprowadzili wizytację wysypiska w Czartorii, która stanowiła uzupełnienie dokumentacji przygotowanej przez MPGKiM.
Mimo, że niektóre z zarzutów sformułowanych przez WIOŚ zostały zakwestionowane, a procedury kontrolne prowadzone przez Urząd Marszałkowski jeszcze nie są podsumowane, prezydent Łomży polecił dyrektorowi MPGKiM podjęcie odpowiednich działań służbowych. W ich efekcie kierownik Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów został odwołany ze stanowiska z dniem 1 kwietnia 2014 roku. Przebywa jednak na zwolnieniu lekarskim i od strony formalnej sprawa nie została jeszcze zakończona.
Działania mające zlikwidować sygnalizowane nieprawidłowości podjęło również w swoim zakresie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Przede wszystkim dotyczyły one dostosowania działalności zakładu koło Miastkowa do warunków pozwolenia zintegrowanego (m.in. kwestia ilości odpadów, ich rodzaju). Uregulowane zostały sprawy opłat za korzystanie ze środowiska, podjęte przygotowania do odpowiednich zmian w dokumentacji, skorygowane zostały dane za 2012 rok. Przede wszystkim jednak doszło do usunięcia do połowy marca przez firmę z Ostrołęki dostarczonych przez nią odpadów, a z końcem marca umowa o współpracy z nią została wypowiedziana.
Przypomnijmy, łomżyńska delegatura WIOŚ w Białymstoku przeprowadziła kontrolę w Zakładzie Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czartorii w dniach od 29 października do 29 listopada 2013 roku. Inspektorzy ocenili, że w zakładzie doszło do pewnych nieprawidłowości. Dotyczyły one współpracy z firmą z Ostrołęki i miały polegać m.in. na: naruszeniu warunków pozwolenia zintegrowanego wydanego przez Zarząd Województwa Podlaskiego, naruszeniu warunków decyzji Marszałka Województwa Podlaskiego, w której wyraził on zgodę na zamknięcie składowiska, błędach w zbiorczym zestawieniu danych o rodzajach i ilościach opadów oraz nieprawidłowym naliczeniu opłat za korzystanie ze środowiska. Pismo podsumowujące kontrolę 12 grudnia 2013 roku delegatura WIOŚ skierowała do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
Odnosząc się do zarzutów medialnych dotyczących „utajniania” dokumentu z kontroli informujemy, że pismo WIOŚ do Urzędu Marszałkowskiego władze Łomży otrzymały „do wiadomości”. Tuż po jego otrzymaniu prezydent podjął czynności zmierzające do wyjaśnienia sprawy. Podanie informacji na tym etapie byłoby jednoczesnym poddaniem pod publiczną debatę informacji niepełnej. Trwają nadal czynności wyjaśniające, czekamy na wyniki kontroli prowadzonej przez Urząd Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Po zakończeniu całej procedury kontrolnej poinformujemy opinię publiczną o jej wynikach.